Atrakcje

KOLEJNY POWÓD, DLA KTÓREGO WARTO NAS ODWIEDZIĆ

Atrakcje w regionie

Dąbki to ciekawie położona bo po środku Pobrzeża Słowińskiego, między morzem a jeziorem Bukowo - nadmorska wieś kuracyjna. Naturalnie największą zaletą tej miejscowości jest szeroka piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do wody. Na plaży w pobliżu wejścia do morza, natknąć się można na wielobarwne, małe kamyki, ba nawet kawałki bursztynu - klejnotu naszego morza. Równolegle do plaży, pośród porastającego wydmy sosnowego lasu, prowadzi długa - sześciokilometrowa promenada.

Następną atrakcją turystyczną jest duże jezioro Bukowo . Jego powierzchnia ma mniej więcej 18 kilometrów kwadratowych. Właściwe zagospodarowany brzeg jeziora kusi pasjonatów wodnych oraz wędkarzy. Miejscowe wypożyczalnie oferują sprzęt wodniacki, zaś szkółki - lekcje żeglarstwa, kitesurfingu, windsurfingu. Nad jeziorem działa także marina żeglarska, a w wakacje po jeziorze pływa niewielki statek wycieczkowy. Dodatkowo duża liczba szlaków pieszych oraz rowerowych inspiruje do wypadów.

Dzięki panującemu tu zdrowemu mikroklimatowi, czyste, pełne jodu powietrze, miesza się z aromatem okolicznych sosen z rozległych lasów . Od 2007 roku Dąbki są uznanym oficjalnie uzdrowiskiem. Do Dąbek przez pełny rok przyjeżdżają kuracjusze. Wspomaga się tu leczenie chorób reumatycznych, kardiologicznych, nerwic i chorób oddechowych. Na kuracjuszy i wczasowiczów czeka bogata oferta: hotele, luksusowe apartamenty, pokoje gościnne, ośrodki wczasowe, pokoje gościnne, domki letniskowe i pola namiotowe - wszystko to oferta na noclegi w Dąbkach!

W okolicy Dąbek także czeka na urlopowiczów mnustwo atrakcji. W Bobolinie można zobaczyć bunkry na plaży, zapoznać się z historią działa Dora, pojeździć konno również po plaży. Darłowo  z kolei, kusi urlopowiczów zabytkami - Zamek Książąt Pomorskich, darłowskie kościoły: św. Jerzego, św. Gertrudy, Kościół Mariacki, latarnia morska, Brama Kamienna oraz port rybacki, z którego wypływają statki wycieczkowe na Bałtyk oraz rejsy na Bornholm.

Jezioro Bukowo

Jezioro Bukowo jest dawną zatoką morską odciętą od Bałtyku przez Mierzeję Bukowską. Połączone jest z morzem Kanałem Szczyckim. Bukowo jest rajem dla wędkarzy - występuje w nim ok. 20 gatunków ryb. Na jeziorze można uprawiać sporty wodne, działa tez przystań żeglarska.

Plaża

Czysta, piaszczysta i szeroka plaża w Dąbkach zachęca do kąpieli morskich i słonecznych. W sezonie funkcjonuje tam kąpielisko strzeżone przez ratowników WOPR. Plażę łączy z miejscowością pas niskich wydm, porośniętych głównie sosną zwyczajną i sosną czarną. Wzdłuż brzegu morskiego przez 6km ciągnie się promenada leśna. W Dąbkach na plaży cumują kutry rybackie, a od tamtejszych rybaków można kupić świeżo złowione ryby.

Bunkry w Bobolinie

Bunkry w Bobolinie - owiane tajemnicą budowle, pozostałość po II Wojnie Światowej. Położone wzdłuż wybrzeża, pomiędzy miejscowościami Bobolin a Darłówko, większość z nich położona jest na terenie dzisiejszej jednostki wojskowej.

Co ciekawego w Bunkrach?
To co mogą Państwo zobaczyć to zaraz przy drodze prowadzącej na plażę betonowe fundamenty po stanowisku artyleryjskim z zachowanymi śrubami po mocowaniu działa. Przy samym wejściu na plażę znajdują się betonowe bunkry, które prawdopodobnie służyły jako tarcze strzelnicze do testowania broni wielkiego kalibru (posiadają wyraźne ślady trafień pocisków), a na jednym z nich doskonale został zachowany wybity nr fabryczny i data produkcji -
1939 r. Do dziś dnia bunkry na plaży w Bobolinie oraz wojenna historia działa Dora, której siłę rażenia testowano na niemieckich, bobolińskich poligonach doświadczalnych, intrygują historyków oraz odwiedzających Bobolin turystów.

Latarnia Morska w Darłowie

Latarnię morską wybudowano przy ujściu rzeki Wieprzy, tuż obok wejścia do portu we Wschodnim Darłówku. Obecnia wysokość wieży latarni to 22 metry. Na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizm wskazujący statkom drogę. Latarnia została zbudowana w XIX wieku razem z budynkiem stacji pilotów. Wieża była wówczas sporo niższa i dopiero kolejne przebudowy uczyniły z niej pełnoprawną latarnię. Obecny jej stan jest taki sam jak w 1927 roku, kiedy to miał miejsce ostatni remont budynku.